"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Britský premiér zakázal “válku s terorem”

Autor: Karel Orlík | Publikováno: 27.7.2007 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Britský premiér zakázal “válku s terorem”

„Nástupce Tonyho Blaira Gordon Brown zakázal svým ministrům používat slovo „muslim“ v souvislosti s terorismem. Stejně tak zakázal používat slogan „Válka s terorem“, používaný Blairem a Bushem. Brown odmítá mluvit pravdu o teroristech, kteří usilují o zničení západní civilizace.“

(Newt Gingrich, 10.7.07, ko)

 

Sebemrskačství pana profesora  

Carlo Strenger je profesorem psychologie na univerzitě v Tel Avivu. Ve svém článku „Proč se Izrael zdráhá“ navrhuje, aby se Židé omluvili Arabům za vznik svého státu v roce 1948: 

„Při soukromých rozhovorech palestinští Arabové často říkají, že v problému nároku na návrat uprchlíků jim jde více o to, aby Izrael uznal svou morální odpovědnost za “Nakba“, což znamená „katastrofu“ - tím je míněn vznik státu Izrael a následný odchod Arabů. 

Dnes jsou v Izraeli jen politici, ale žádný státník, který by řekl Palestincům: „Ano, Izrael vznikl za tragických okolností, které vašemu národu způsobily velké utrpení a nespravedlnost. Přijímáme svůj díl odpovědnosti na této tragédii, přestože není v našich silách ji zcela odčinit. Pojďme zasednout k jednání, jak bychom přerušili ďábelské kolo násilí a utrpení a žili vedle sebe bok po boku.  

Dnes to ještě realizovat nelze. Židovsko-izraelský politik, který by to takto řekl, by se stal nevolitelný. Každopádně musí být izraelská politika více kreativní, abychom nepropásli historickou příležitost.“ 

(narozen 1958 ve Švýcarsku, je členem mezinárodní skupiny psychoanalytiků, kteří zkoumají příčiny terorismu a možnosti dialogu mezi Izraelci a palestinskými Araby)

(Tachles č. 25, ko)

 

Je to normální?

Podle informací z různých pramenů se jeví dnešní situace v Izraeli jako „vymknutá z kloubů“, jak by řekl básník. A k šílenství nemá daleko.

Policie mlátí pendreky věřící Židy, ale zasáhnout proti Arabům, kteří neoprávněně obsadili židovský majetek, se bojí.                                           

Premiér odmítl uctít svou přítomností památku obětí libanonské války, kterou nařídil.

Stamiliony dolarů dal premiér palestinským Arabům, ale židovští vyhnanci z Gazy ani po dvou letech nebydlí ve vyhovujících podmínkách.

Armáda s nasazením života pochytá arabské teroristy, aby je pak premiér Olmert zase z vězení pustil, aniž by žádal propuštění svých vlastních unesených vojáků.

Prezidentu Kacavovi se velkoryse prominou sexuální delikty, ale tentýž státní zástupce navrhuje šest měsíců vězení pro pravicového aktivistu Bena Gvira za to, že požadoval „vypovězení arabských nepřátel“ a arabské poslance Knesetu pojmenoval „pátou kolonou.“ 

(Israel News, 2.7.07, ko)

 

Počátky konfliktů v Palestině

V roce 1896 projel Palestinou na koni H. Allen Tupper junior. V New York Times pak napsal: 

„Setkal jsem se jedině s obchodníky na velbloudech a s divokými kmeny beduínů, kteří zůstali na jednom místě nejdéle dva měsíce.“

Podle britské analýzy z roku 1920 pocházejí Arabové v Gaze většinou z Egypta, jiní Arabové jsou rasovou směsí - na vesnici to byli rolníci, kteří tvořili až 71 % arabského obyvatelstva Palestiny.

V 18. století se asi 3000 Albánců usadilo v Acre. Ve větších městech, jako jsou Betlém, Nazaret nebo Jeruzalém, žily větší skupiny křesťanů, zatímco v městech jako Tsfat, Tiberias, Jericho, Hebron a Jeruzalém žili většinou židé. Arabové ve městech byli většinou přistěhovalci.

Proto někteří sionisté popsali tehdejší Palestinu prozaicky jako „zemi bez obyvatel“. V přítomnosti nevelkého počtu Arabů neviděli žádný problém při naplňování svého sionistického snu. Arabský nacionalismus na konci 19. století ještě neexistoval a proto se neobávali konfliktů s Araby. Rozptýlení Arabové byli zcela apolitičtí. Sionisté věřili, že jejich přítomnost přinese obohacení všem a očekávali arabskou spolupráci.

V roce 1921 Hadž Amin el Husejní začal organizovat útoky na Židy, využívaje primitivní fedajíny, s cílem vyhnat přistěhovalé Židy. Vzorem mu byl „otec Turků“ Atatürk, který vyhnal z Turecka Řeky. Britové vydali na Husejního zatykač a proto žil deset let v exilu.

V roce 1929 napadli Arabové modlící se Židy v Jeruzalémě a v tomtéž roce i Židy v Safedu a Hebronu, kde jich 133 zabili a na 400 zranili.
V průběhu II. světové války jeruzalémský muftí Hadž Amin el Husejni pomáhal vytvořit muslimské jednotky SS o síle 20 tisíc příslušníků, které se účastnily vraždění Židů v Chorvatsku a Maďarsku. Jugoslávie na něj po válce vydala zatykač, ale jemu se podařilo uprchnout z francouzského zajetí do Bejrútu. 

28. listopadu 1947 Arabové zabili 62 Židů. Válka za nezávislost začala již 30. listopadu 1947, den poté, co valné shromáždění OSN přijalo rezoluci o rozdělení Palestiny. 9. ledna 1948 pokračovaly útoky Arabů na židovské komunity v severní Palestině. Židé z teroristického Irgunu se pomstili Arabům 9. dubna 1948 zlikvidováním arabské vesnice Dajr Jásín.           

13. dubna 1948 byl přepaden arabskými teroristy projíždějící konvoj neozbrojených zdravotníků na hoře Skopus, jedoucí do nedaleké nemocnice Hadassa. Arabové zmasakrovali 77 lékařů a sestřiček, 20 jich vyvázlo s těžkými zraněními. Britové nezasáhli. 

4. května 1948 Arabská legie, vedená britskými důstojníky, přemohla s ozbrojenými arabskými civilisty vyčerpané, hladem polomrtvé a vzdávající se ortodoxní Židy, obránce kibucu Etzion. Většinou zbylé obyvatele zmasakrovali, přežili jen čtyři. 

(4.7.07, ko)

  

Sionismus

byl označován různými přívlastky - sekulární, politický, revizionistický, kulturní nebo náboženský. Není podstatné, který ze všech přívlastků hrál největší roli, vedoucí ke vzniku státu Izrael.

Podstatné ovšem je, že vznik izraelského státu vyvrátil všechny pomluvy o Židech. Celému světu ukázali, že se neštítí práce v zemědělství, že nejsou mistry pouze v peněžnictví.

V tak krátkém čase se žádnému jinému národu nepodařilo vytvořit ze zaostalého území supermoderní stát, který se ve všech směrech řadí k předním zemím světa.

 

Chová se Izrael jako právní stát? 

O izraelské armádě je známo, že ve válce dostávali důstojníci velkou samostatnost při rozhodování. Patřím k těm, kdo obdivovali improvizační vojenské schopnosti Ariela Šarona při obraně Izraele. Vojenští odborníci kroutili hlavami nad strategickými tahy „Arika“, když velel tankové brigádě na Sinaji. 

Nerespektoval rozkazy nadřízených, ale s ohledem na vítězství mu to bylo prominuto. Podobně jako u Napoleona, bude zřejmě v každém schopném generálovi dřímat pokušení stát se diktátorem. Není proto nejlepším řešením učinit generály premiérem. Přednosti ve válce se ukazují v demokracii jako nevýhoda. 

Nedávno vyplavaly na povrch Arikovy „přehmaty“ při jmenování neschopných vysokých důstojníků, zřejmě těch, kteří s ním ve všem souhlasili. Kdo se mu postavil, musel se poroučet. Svého nejposlušnějšího soudruha, Ehuda Olmerta, jmenoval nakonec svým nástupcem v úřadě. Šaron i Olmert v zájmu setrvání u moci nakonec jednali v rozporu se svým dřívějším přesvědčením. Jejich chování přispělo velkou měrou ke stavu současné izraelské společnosti. 

Pod jejich vedením zasahovala policie velice brutálně proti osadníkům, kteří se nechtěli vzdát svého domova v Gaze nebo na území Judeje a Samaří. Tatáž policie se postavila proti rozhodnutí soudu na vyklizení nezákonně okupovaného majetku amerického Žida Herškovice, který si v roce 1992 koupil rezidenci v jeruzalémském Bejt Safafa od arménského křesťana.

Poněvadž se tam nepřestěhoval ihned, „nastěhovali“ se do jeho vily před 15 lety Arabové. Dnes je jich tam 10 dospělých a 40 dětí. Policie se odvolává na nedostatek mužů k vykonání rozsudku. Proti ortodoxním Židům je schopna „nastoupit“ i na koních, ale s deseti beduíny si neví rady. Majiteli doporučila sehnat vlastní „vyklízecí četu“, nebo zaplatit policejní zásah ze svého. V demokratickém státě je takové chování policie naprosto nepřípustné, ale jak vidno, v dnešním Izraeli, řízeném levicí, je už možné všechno.  

Podle mluvčího jeruzalémského magistrátu Dassi Tenenbauma má rozsudek vykonat policie nebo armáda a to bezplatně. Magistrát je ve věci bezbranný. A beduíni kmene Tamra se mohou izraelské neschopnosti jen vysmívat. Jejich advokát Mohammed Dahla požadoval po Herškovicovi 15 tisíc dolarů za opuštění rezidence. Později to však popřel. 

(IMRA, 5.7.07, ko)

 

Aumann kritizuje Izrael

Nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Israel Aumann podrobil izraelskou politiku tvrdé kritice. Deníku Jediot Achronot  řekl:

„To, co se odehrálo v Gaze, je výsledkem chybné, devastující politiky v posledních patnácti letech, která vede ke konci státu Izrael. Zničující není jen politika, ale také celý způsob myšlení. Všude jen samá hesla o míru a stát vyhání z domovů své vlastní občany. Tím dosahuje pravého opaku.

Kdo chce mír, musí se připravovat na válku. Při sebeobraně musíme počítat i se ztrátami na životech, nejen křičet „mír, mír“. Jen když budeme připraveni zabíjet i být zabiti, nebudeme zabíjeni. Takový je paradox války. Musíme pochopit, že žijeme ve smrtelném ohrožení.“

(Tachles č. 25, ko)

2520 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Jak muslimové skrývají svou agresivitu za obviňování druhých z perzekuce muslimů Už je to tady: Německá rodina požádala kvůli imigrantům a německé diktatuře o azyl v Rusku. Budou brzy Evropané prchat k Putinovi do bezpečí?Horor z německého koupaliště: Pět mladých dívek sexuálně napadeno muži "muslimského vzhledu"Duchovní a šéf mešity v dánském Aarhusu Usámy El-Saadi požaduje po dánských úřadech uznání sexu s malými dívkami!Bouřlivé erdoganovské manifestace Turků v německých městech děsí Němce

ePortal.cz

Slovák Babiš to s Čechama neuvěřitelně koulí. Jak mu skáčou na špek, vlastně na koblihu, to vstoupí do dějinTahle bláznivá ženská v kožených kalhotách vás zase tahá za nos. Skočíte jí zase na špek?

euPortal.cz

Muslimové zaútočí v Evropě každý měsíc. Letos sem přichází mnohem více imigrantů než loni. Z Francie je už nebezpečná muslimská země. Řešení je toto... Odborník promlouváEvropská armáda, po jejímž vytvoření teď začal volat Andrej Babiš, má mít jediný účel - násilně potlačovat lidovou nespokojenost v různých evropských zemích

FreeGlobe.cz

Progres se nevyplácí. Irsko bude platit větší odvody do EU, i když lidé hospodářský růst příliš nepocítíInstruktážní video: Co počít s islámskými teroristy? Přemůžeme je písní nebo pomocí sociálních sítí? Existuje i jiné řešení. Podívejte se (+ video)

Nezdravi.cz

Už i Rusko varuje EU kvůli nebezpečným látkám v čokoládě KinderVelká rakovinová lež: Slunce smrtící melanomy nezpůsobuje, nýbrž léčí. Co mají společného Gisele Bundchen a slavný dermatolog? Nebojí se slunce, ale chemie. Tajná ingredience zdravého opálení na prázdninách

euServer.cz

Putin hraje mistrnou šachovou partii. Schwarzenberg by měl zpytovat svědomí a Babiš jen papouškuje Američany. NATO haraší zbraněmi. Vyhyneme, říká poslanec KSČMVeleba: Bude hůř. Totální vliv USA v Evropě a záměrné stupňování napětí s Ruskem. EU se opravdu rozpadá. Hofer a Le Penová posílí a Merkelová skončí. Čína bude hegemonem

ParlamentniListy.cz

Erdogan si může dělat, co se mu zlíbí. A kurdský lékař Uzunoglu odkrývá, co jej teď láká nejvíce. Evropany to možná vyděsíPo dvaceti hodinách několik floskulí. Merkelová svou "reakcí" na masakr v Mnichově ohromila národ
Články autora
Průzkum
Obáváte se, že na ME ve Francii udeří islámističtí teroristé? Pdle agentury AFP, pokud na fotbalové ME ve Francii udeří teroristé, šampionát skončí. Obáváte se, že na ME udeří islámističtí teroristé?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď